Başlangıç > Sosyologların Özlük Hakları Köşesi > Sosyologların İstihdamı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Sosyologların İstihdamı Çalıştayı Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Sosyologların İstihdamı Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Türkiye’de 43’ü devlet 20’si özel olmak üzere 63 adet Sosyoloji Bölümü bulunduğu belirtilen açıklamada; bu bölümlerdeki öğrencilerin sosyoloji eğitimi aldıkları, ancak formasyonlarının gereği olarak ilgili kadrolara atanamadıkları belirtildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi: “ Sosyologların meslek yasasının, henüz kanunlaşmamış olması nedeniyle kadro atamalarında adaletsizlik yaşanmaktadır. Bu nedenle sorun uzun bir süredir varlığını korumakta ve sosyologların kadro talepleri dikkate alınmamaktadır. Sosyologların istihdamına yönelik olarak çeşitli ihtiyaç alanları belirtilmesine rağmen, bazı meslek gruplarının “mesleki tutuculuğu” nedeniyle gündeme gelen bazı teklifler uygulamaya geçme imkanı bulamamaktadır. Halen bu tür anlamsız karşı çıkışlar, değişik mesleki toplantılarda varlılığını devam ettirmekte ve devlet kadrolarının ihtiyacının karşılanması engellenerek ve “oransız bir istihdam tercihi” yapılmaktadır. Günümüzde on binlerce sosyoloji öğrencisi gelecek kaygısı içerisinde bulunmakta ve istihdam endişesiyle hayata olumsuz bakmaktadır. Bu sorun, sosyoloji eğitiminin sağlıklı yapılmasını ve öğrencilerin meslek eğitimleriyle bütünleşmesini engellemektedir. Amerika ve Avrupa’daki çeşitli yerel ve merkezi yönetim kurumlarında birçok araştırma, danışmanlık, proje yürütme, rehberlik ve rehabilitasyon çalışmalarında sosyologlar geniş istihdam imkanı bulabilmektedir. Buna karşılık, Türkiye’de kamu kurumlarında ise, bu tür bir açılımın olmaması bizleri düşündürmektedir.

Aşağıdaki önerilere uygun düzenlemelerin acilen yapılması toplumsal sorunların çözülmesi ve sosyoloji eğitiminin ülkemizin ihtiyaçlarına cevap verebilmesi açısından zorunlu görmektedir.

1-Kamu personel yasasında Sosyologların kadro tanımının yapılması ve “sosyolog” ünvanına yer verilmesi.

2-Psikolog ve sosyal çalışmacı gibi, birlikte çalışabileceğimiz mesleklere tanınan fırsat eşitliğinin sosyologlara da tanınarak bu konuda adaletin sağlanması İstihdam imkanlarının eşdeğer disiplinlere eşit biçimde dağıtılması ve fırsat eşitliği sağlanması gerekmektedir.

3-Bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, Psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının istihdam edildiği her kurumda sosyologların istihdamı, verimlilik artışı ve problemlerin çözümü açısından gereklidir.

4-Devlet personel dairesinin sosyologların kamudaki yeni fonksiyonları ve görevleri konusunda uzman bir sosyolog grubuyla birlikte çalışarak, sosyologların kamudaki statülerinin net olarak belirlenmesi sağlanmalıdır.

5-Sosyologların hizmet sınıfı; Ekonomist, İstatistikçi, Sanat Tarihçisi vb. örneklerde olduğu gibi “Teknik Hizmetler Sınıfında (THS) tanımlanmalıdır. (Üniversitelerarası Kurul ve YÖK kararı ile Bakanlar Kurulunun alacağı karar yeterli olacaktır).

6. Fen-Edebiyat Fakültelerinde yer alan sosyal bölümlerin birbirinden ayrılarak, ‘İnsan ve Toplum Bilimleri’ veya ‘Sosyal Bilimler Fakültesi’ adıyla ayrılması ve Fen Bilimlerin gölgesi altından kurtarılarak mali kaynakların adil kullanımı sağlanmalıdır.

7-Ortaöğretim kurumlarındaki sosyoloji ders saatlerinin artırılarak, derslerin bizzat sosyoloji mezunu öğretmenler tarafından verilmesi sağlanmalıdır.

8-Hâlihazırda Sosyoloji örgün eğitiminden mezun olanlar kadro sorunu yaşarken; sınıf içi etkileşime girmeden, uzaktan eğitim ve test tekniği aracılığıyla sosyoloji eğitimi yapılması sorunludur ve bu çerçevede Açık öğretim sosyoloji bölümünün kapatılması gerekmektedir.

9-Adalet bakanlığı, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurullarında istihdam edilmek üzere Maliye Bakanlığından vizesi alınan kadrolara, süresi geçmeden acilen atama yapılması gerekmektedir.

10-Ayrıca SHÇEK bünyesinde yeni yapılanan “Sosyal Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezleri”ndeki sosyolog kadrolarına atamaların bir an önce yapılması gerekmektedir.

11-Sosyolog milletvekili Dr. Cahit Bağcı tarafından Sosyoloji Derneği ile işbirliği halinde hazırlanarak Başbakanlığa Şubat 2009 tarihinde hazırlanıp sunulan “Kamuda Çalışan Sosyologların Özlük Hakları ve İstihdam Sorunu Raporu”, Çalıştay katılımcılarınca benimsenmekte ve uygulanması beklenmektedir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s